Tlačové správy

Stanovisko LPS SR, š. p. k medializovaným informáciám o hrozbe zrážky dvoch lietadiel

BRATISLAVA 22. júna 2023 – Pri prevádzkovej udalosti zo dňa 06. 05. 2023 v žiadnom prípade nedošlo k ohrozeniu bezpečnosti lietadiel, ich posádok, ani pasažierov, ani nehrozilo žiadne nebezpečenstvo zrážky lietadiel.

Uvedené lietadlá sa k sebe reálne fyzicky nikdy nepriblížili na vzdialenosť menšiu ako 4,5 kilometra a v horizontálnej rovine sa nikdy fyzicky nekrižovali (nikdy fyzicky nad sebou neleteli). Daná situácia si ani nevyžadovala žiadny aktívny zásah automatického protikolízneho systému TCAS, ktorým boli vybavené predmetné lietadlá.

Jediným dôvodom na prešetrenie tejto prevádzkovej udalosti bola skutočnosť, že vertikálna vzdialenosť predpokladaných trajektórií, teda ich rozstup, po ktorých sa dané lietadlá pohybovali, avšak každé v inom čase, bola o 100 stôp menšia, ako štandardne predpísaných 1000 stôp.

Vzhľadom na časový odstup reálne teda žiadne nebezpečenstvo zrážky nehrozilo.

Veľmi dôležitá je skutočnosť, že dané lietadlá sa po týchto trajektóriách pohybovali v časovom odstupe, čo znamená, že priamo nad sebou nikdy neleteli.

Udalosť bola riadne zaznamenaná a prešetrená v stanovených časových lehotách, o jej vzniku bol riadne informovaný Dopravný úrad, ako aj Letecký námorný vyšetrovací útvar Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

Predbežné závery z vyšetrovania boli vyhotovené do dňa 14. 06. 2023, aktuálne sa pripravuje záverečná správa, ktorá sa štandardne v zmysle nariadenia 376/2014 Európskeho parlamentu a Rady predkladá Dopravnému úradu aj Leteckému námornému vyšetrovaciemu útvaru Ministerstva dopravy. Následne bude postúpená aj organizácii Eurocontrol.

Z týchto záverov vyplýva, že došlo k pochybeniu, pričom však bola v dostatočnom časovom predstihu zjednaná náprava samotným riadiacim letovej prevádzky.

Ľudský mozog má určité limity s ktorými sa počas riadenia letovej prevádzky počíta a preto sú implementované bezpečnostné systémy, ktoré majú na tieto limity upozorniť a zabezpečiť bezpečný prelet lietadiel.

Tieto systémy sa aktivujú v dostatočnom predstihu, aby mal riadiaci letovej prevádzky a následne pilot dostatok času na reakciu. V tomto prípade dané systémy zaúčinkovali tak ako mali, upozornili riadiaceho letovej prevádzky, ktorý zareagoval v zmysle zaužívaných postupov tak, aby zabezpečil dostatočný rozstup medzi lietadlami.

Úroveň bezpečnosti poskytovaných leteckých navigačných služieb zo strany LPS SR, š. p. je pravidelne monitorovaná a kontrolovaná národnými a medzinárodnými autoritami a dlhodobo dosahuje vyššiu úroveň ako je požadovaná.

Taktické cvičenie „Letecká nehoda“

TLAČOVÁ SPRÁVA
Taktické cvičenie „Letecká nehoda“
Informácia o cvičení k problematike pátrania a záchrany v letectve

Vo svete využíva ročne leteckú dopravu už takmer päť miliárd ľudí. Aj napriek tomu, že jedna z hlavných priorít je zaistenie maximálnej bezpečnosti leteckej prevádzky, možnosť vzniku leteckej nehody, núdzového pristátia, alebo inej udalosti, pri ktorej bude nevyhnutné použiť pátraciu a záchrannú službu na pomoc lietadlám v tiesni, nie je možné vylúčiť. Nad územím Slovenskej republiky preletí v letnom období denne viac ako dve tisíc dopravných lietadiel s tisíckami cestujúcich na palube a za rok sa počet preletov blíži k pol miliónu.

Systém pátrania a záchrany sa vykonáva v jednotlivých štátoch na základe Dohovoru o medzinárodnom civilnom letectve. Za vytvorenie systému spolupráce civilných, vojenských a bezpečnostných orgánov pri pátraní po lietadlách a záchrane ľudských životov je v Slovenskej republike zodpovedné Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky. Výkonom koordinácie súčinnosti civilných, vojenských a bezpečnostných orgánov pri pátraní po lietadlách a záchrane ľudských životov je poverený štátny podnik Letové prevádzkové služby Slovenskej republiky so sídlom v Bratislave. Pátranie a záchrana pri leteckých nehodách sa riadi medzirezortnou „Zmluvou o vzájomnej spolupráci pri pátraní po lietadlách a poskytovaní pomoci pri záchranných akciách v prípade leteckej nehody“ a predpisom L 12 (Pátranie a záchrana).

Na dosiahnutie maximálnej súčinnosti pri pátracích a záchranných akciách a s cieľom preverenia momentálnej pripravenosti sa v stredu 19. júna 2019 o 09:00 hod. uskutoční v lokalite Mestských lesov v Bratislave (k. ú. Rača) taktické cvičenie. Predmetom cvičenia bude pozemné a letecké pátranie po nezvestnom dopravnom lietadle s 12 osobami na palube, s ktorým riadiaca veža na letisku M. R. Štefánika v Bratislave stratila radarový kontakt a spojenie.

Cvičenie bude zahájené Záchranným koordinačným strediskom Bratislava v stredu ráno vyhlásením obdobia pohotovosti pre všetky kompetentné zložky. Vykonáva zákres poslednej známej polohy lietadla, aktivuje Ústredné operačné stredisko Prezídia Policajného zboru, Hasičský a záchranný útvar hl. m. SR Bratislavy a vrtuľník leteckej pátracej a záchrannej služby Ozbrojených síl SR. Je informovaný Letecký a námorný vyšetrovací útvar, sekcia krízového riadenia MV SR a je povolaná skupina kriminalistických technikov, psovodi. Určujú sa trasy postupu pátracích skupín, systém spojenia a priestory na prepátranie terénu. Je informované operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (linka 155).

Po vyhlásení obdobia tiesne, kedy je už určitá istota, že lietadlu a osobám na palube hrozí vážne a bezprostredné nebezpečenstvo alebo potrebujú okamžitú pomoc, vzlieta vojenský vrtuľník leteckej pátracej a záchrannej služby a začína príprava na pozemné pátranie. Je informovaná skupina posttraumatickej intervenčnej starostlivosti. V miestnom rozhlase v Rači je odvysielaná mimoriadna relácia.
Celá pátracia akcia je koordinovaná Záchranným koordinačným strediskom Bratislava. Vzlieta aj vrtuľník Leteckého útvaru MV SR, začína sa letecké a pozemné pátranie.
Zhruba po dvoch hodinách od straty spojenia s nezvestným lietadlom objavuje jeho trosky posádka vrtuľníka Bell 429 LÚ MV SR nad MČ Rača v priestore Pánovej lúky. Okamžite sú informované všetky zainteresované zložky a začína sa záchranná akcia na pomoc zraneným osobám, medzi ktorými sú aj cudzí štátni príslušníci. Z vrtuľníka zlania záchranári a začínajú poskytovať prvú pomoc. Hliadky policajného zboru vykonávajú opatrenia na zabezpečenie miesta leteckej nehody, príjazdových ciest, trás pre záchranárske zložky a trás odvozu ranených. Na miesto prichádzajú zdravotnícke vozidlá výjazdovej zásahovej skupiny, požiarne jednotky. Polícia zabezpečuje celý priestor pred vstupom nepovolaných osôb, zabezpečuje ochranu majetku cestujúcich a trosiek havarovaného lietadla.

Vedúci zásahu z Hasičského a záchranného útvaru hl. m. SR Bratislavy koordinuje ďalšiu činnosť hasičov a príslušníkov policajného zboru s ostatnými zainteresovanými zložkami. Zdravotnícky personál poskytuje neodkladnú starostlivosť na mieste a presúva ranených na zhromaždisko. Niektorí zranení cestujúci sú prepravení v podvese pod vrtuľníkom na určené zhromaždisko ranených. Po zistení totožnosti sú ranení cestujúci pripravovaní na transport do zdravotníckych zariadení. Prichádzajú vyšetrovatelia z MV SR ako aj Leteckého a námorného vyšetrovacieho útvaru.

Taktické cvičenie po páde lietadla v neznámom teréne sa v takomto rozsahu uskutočňuje na území hl. m. Bratislavy po prvýkrát a to najmä vďaka spolupráci s HaZÚ hl. m. SR Bratislavy. Zúčastnia sa ho zástupcovia príslušných útvarov a zložiek MDV SR, MO SR, MV SR a MZ SR. Cieľom je preverenie koordinácie súčinnosti pátracích a záchranných zložiek jednotlivých rezortov pri leteckej mimoriadnej udalosti.

Po ukončení cvičenia bude nasledovať jeho rozbor a vyhodnotenie. Cieľom Záchranného koordinačného strediska Bratislava je v ďalšom období preveriť tiež spoluprácu so záchrannými koordinačnými strediskami susedných štátov. Vyplýva to aj zo záväzku, ktorý na seba členstvom v ICAO (medzinárodná organizácia pre civilné letectvo) prevzala Slovenská republika.

Ďalšie informácie je možné získať priamo u p. Němca, tel. (02) 4857 2180 (v pracovnej dobe), alebo na mobilnom telefónnom čísle 0905 772 180.

Bratislava, 17. júna 2019

Michaela LEGELOVÁ
špecialista na vonkajšie vzťahy a mediálnu spoluprácu

LPS SR, š. p.
Ivanská cesta 93
823 07 Bratislava 216

Tel.: +421 2 4857 2107
Fax: +421 2 4857 2105
Mobil: +421 905 77 2102
e-mail: michaela.legelova@lps.sk
www.lps.sk

 

karpaty 1

 

karpaty 2

Stanovisko LPS SR, š. p. k medializovaným informáciám o zmiznutých lietadlách

Dňa 13. júna 2014 sa v médiách objavili informácie o miznutí lietadiel na obrazovkách radarov.

Letové prevádzkové služby Slovenskej republiky, štátny podnik (ďalej len „LPS SR, š. p.“) v súvislosti s týmito informáciami uvádza, že miznutie cieľov na obrazovkách radarov súviselo s plánovaným vojenským cvičením, ktoré prebiehalo v rôznych častiach Európy v dňoch 5. a 10. júna 2014 a ktorého účelom bolo rušenie rádiokomunikačných frekvencií. Táto aktivita spôsobila aj dočasný výpadok niekoľkých cieľov na radarovom zobrazení, pričom lietadlá boli na rádiovom spojení s riadiacim letovej prevádzky a normálne pokračovali v lete. Ihneď po identifikácii problému so zobrazením bola kontaktovaná strana, ktorá cvičenie organizovala a cvičenie bolo zastavené. Následne boli letové prevádzkové služby nad územím Slovenskej republiky poskytované bez obmedzení.

LPS SR, š. p. postupovalo v súlade s náhradnými postupmi pre danú situáciu, aby nedošlo k zníženiu úrovne bezpečnosti.

Kontakt:

LPS SR, š. p.
Ivanská cesta 93
823 07 Bratislava 216

Michaela Legelová
hovorkyňa

Tel: 02/4857 2102
Fax: 02/4857 2105
e-mail: michaela.legelova@lps.sk

Zmena adresy

V Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I bola vykonaná zmena sídla Letových prevádzkových služieb Slovenskej republiky, štátny podnik. S účinnosťou od 1.6.2013 sídlom Letových prevádzkových služieb Slovenskej republiky, štátny podnik je Ivanská cesta 93, 823 07 Bratislava.